19 Ocak 20210

Profesyonel Gibi Bir Kapı Nasıl Boyanır

Bir kapı kapandığında diğerinin açıldığını söylüyorlar, ancak bu sadece kapıyı boyamamışsanız işe yarar. Neyse ki, evinizdeki hem iç hem de dış kapıların güzel olduğu kadar tamamen işlevsel olmasını sağlamak için bir kapının nasıl boyanacağına dair bu kullanışlı kılavuzu yazdım. Bu yazıda aşağıdakileri keşfedeceğiz:

 • Ne tür bir kapı seçmelisiniz (yeni bir kapı boyuyorsanız)
 • Kullanılacak en iyi boya türü
 • Rulo yerine fırça ne zaman kullanılmalı ve tersi
 • Kapınızı boyamanız gereken sıra

Ayrıca bir kapıyı boyama için nasıl düzgün bir şekilde hazırlayacağınıza, menteşe ve tutacak gibi kapı mobilyalarına ne yapacağınıza ve temiz bir son işlemin nasıl sağlanacağına dair cevaplar bulacaksınız. Umarım bu kılavuzun sonunda, bir kapıyı hassas bir şekilde boyamak için iyi donanımlı hissedeceksiniz.


Araçlar ve Malzemeler 

Bir kapıyı boyamak için ihtiyacınız olacak:

 • Bir iç veya dış kapı (yeni bir kapıyı boyuyorsa)
 • Zımpara kağıdı
 • Kapı yüzeyine ve muhafaza edileceği şartlara uygun boya
 • Küçük boyutlu boya fırçaları ve rulolar
 • Boya dökmek için bir rulo tepsi
 • Ressam bandı

Ayrıca şunlara da ihtiyacınız olabilir:

 • Boya sıyırıcı
 • Striptizci için fırça
 • Lastik eldivenler
 • Yüz maskesi
 • Sirke veya metil alkol
 • Sıcak, sabunlu su
 • Düğüm dolgu macunu (düğümleme olarak bilinir)
 • Dolgu
 • Astar
 • Boya sıyırıcı
 • Mutfak rulosu veya yumuşak bir bez

ÖNEMLİ : Solvent bazlı bir astar kullanıyorsanız solvent bazlı bir boya kullanmanız gerekir. Su bazlı astarlar için su bazlı boya kullanın.


İç veya Dış Kapı Nasıl Boyanır – Adım Adım Kılavuz

Hem iç hem de dış kapıları boyama işlemi benzerdir, ancak talimatlarda vurguladığım dış kapıları boyarken birkaç ekstra husus vardır.

Bu adım adım kılavuz, en yaygın olarak kullanıldıkları için ahşap kapıların boyanmasına odaklanmaktadır, ancak aynı zamanda, genellikle yeni binalarda dış kapılar olarak kullanıldıklarından, bir UPVC kapısının nasıl boyanacağına dair bilgiler de ekledim.

Lütfen aşağıdaki bazı adımların yalnızca mevcut kapılar için kullanıldığını unutmayın. Yeni bir kapı satın alıyorsanız, 2. ve 3. adımları atlayabilirsiniz.

1. Bir Kapı Seçin (Yalnızca Yeni Kapılar)

Mevcut bir kapıyı boyuyorsanız, bu adımı atlayıp 2. adıma atlayabilirsiniz.

İç kapılar muhtemelen masif veya içi boş bir göbekle kalıplanmış ahşaptan yapılacaktır. İçi boş kapılar, kapı yapısını ve sağlamlığı sağlamak için petek şeklinde bir cam elyafı çekirdeğe sahiptir. Masif ahşap kapılardan daha hafif ve ucuzdurlar.

Dış kapılar da ahşaptan yapılabilir, ancak yeni yapılar genellikle bunun yerine bir UPVC kapısı kuracaktır. UPVC plastiği dayanıklıdır, su geçirmezdir ve bir evin enerji verimliliğini artırabilir.

2. Kapı Mobilyaları İle İlgili İşlemler (Yalnızca Mevcut Kapılar)

Yeni bir kapıya henüz herhangi bir kapı mobilyası (yani menteşeler, kulplar vb.) Takılmayacağından bu adımı atlayıp doğrudan 4. adıma geçebilirsiniz.

Kapıyı menteşelerinden çıkarabilir ve tüm kapı mobilyalarını çıkarabilirseniz, bir kapıyı boyamanın ÇOK daha kolay olduğunu söylediğimde bana güvenin. Çıkarılan tüm kapı mobilyalarını bir tarafa koyun ve güvenli bir yerde saklamayı unutmayın. 

Tüm kapı mobilyalarını çıkarmak mümkün değilse, en azından kolları ve kancaları çıkardığınızdan emin olun.

Kapının yan tarafındaki menteşelerin, kilitlerin ve herhangi bir metal parçanın üzerine ressamın bandını kullanarak onları başıboş boyalardan maskeleyin. Bandı metalin üzerine tam olarak oturacak şekilde kesmek için keskin bir bıçak kullanın.

3. Kapıyı Soyun (Yalnızca Mevcut Kapılar)

Mevcut bir kapıyı yeniden dekore ediyorsanız, üzerinde zaten boyası olabilir ve bunu çıkarmanız gerekir. Boyayı çıkarmanın en kolay yolu, kapıyı odadan çıkarmak ve dışarı çıkarmaktır. 

Kapıyı bir fırça kullanarak boya çıkarıcı ile kapatın. Lastik eldivenler ve burnunuzu ve ağzınızı kapatan bir maske taktığınızdan emin olun. Boya sökücü çok zehirlidir ve dumanı solumak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Boya çıkarıcıyı üreticinin talimatlarına göre belirli bir süre kapıda bırakın. 

Metal bir boya kazıyıcı kullanarak boyayı kapıdan çıkarın ve kalan sıyırıcıyı sirke veya metil alkol ile temizleyin. Yine, dumanı solumamaya özen gösterin. Bu ürünleri her zaman iyi havalandırılan bir alanda kullanın.

4. Kapıyı Hazırlayın

Pek çok insan ne kadar önemli olduklarını küçümsedikleri için bu adımları acele eder veya atlar. Acele etmeyin ve aşağıdaki tüm adımları izleyin, böylece kapılarınız pürüzsüz ve profesyonel bir bitiş için iyi hazırlanmış olur.

Kapıyı Temizleyin ve Kumlayın

Bazı mağazalar, kapıları zaten zımparalanmış ve astarlanmış olarak tedarik eder, ancak bu adımı kendiniz tamamlamanız gerekecek. 

Önce yumuşak bir bez ve sabunlu su kullanarak kapağı temizleyin. Sıradan bulaşık deterjanı iyi sonuç verir. 

Ardından, kendinizi birkaç parça zımpara kağıdı ile donatın ve pürüzlü alanları düzeltmek için kapıyı iyice ovalayın. 

Düğümleme Uygula

Ahşap kapıların üzerinde düğüm adı verilen koyu renkli sarmallar vardır. Bu düğümlerin, düğümleri kapatan ve bitmiş yüzeyde görünmelerini engelleyen ‘düğümleme’ ile örtülmesi gerekir. Düğümleme solüsyonunu küçük bir fırça kullanarak kapıya uygulayın

Astar uygulayın

Astar genellikle beyazdır, ancak son boya renginiz koyu bir gölge ise gri bir astar kullanırsanız daha iyi bir etki elde edebilirsiniz. 

Küçük bir fırça kullanarak girintili alanlara astar uygulayın (örn. Aşağıdaki Şekil 1’deki alan A). Ardından, bir mini rulo kullanarak kalan düz yüzeyleri (Şekil 1’de B’den D’ye) doldurun.

5. Bir Boya Türü Seçin

Bunu yeterince vurgulamıyorum; Siz (veya kapı üreticisi) su bazlı bir astar kullandıysanız, su bazlı bir üst kaplamaya ihtiyacınız vardır. Aynı şekilde solvent bazlı veya lateks bazlı ürünleri birlikte kullanın. 

 Yanlışlıkla yanlış tip pardösü kullanan bu zavallı kadının kapısına ne olduğuna bir bakın  . O kadın olmayın!

Dış kapılar için, hava koşullarına dayanıklı boya içeren boya satın almayı unutmayın. 

İç kapılar genellikle parlak bir cila ile boyanır. En az iki kat için yeterli boya ve gerekirse rötuş satın alın.

6. Fırçaları ve Silindirleri Seçin

Kapınızın varsa girintili alanlarını boyamak için boyanın çoğu için bir mini silindire ve bir rulo tepsiye ve ayrıca 4 cm’den daha geniş olmayan küçük bir fırçaya ihtiyacınız olacak. 

Çoğu dekoratör, boyayı eşit bir şekilde ve pürüzsüz bir yüzeyle uyguladığı için yüksek yoğunluklu bir köpük rulosu tercih eder.

7. Kapıyı Doğru Sırayla Boya

Küçük bir fırça kullanarak, önce kapının girintili alanlarını boyayın (aşağıdaki Şekil 1’deki kırmızı alanlar A’ya bakın). 

Ardından, mini rulonuzu alın ve BD alanlarını alfabetik sırayla boyayın

kapı yüzeylerini boyamak
Şekil 1 . Bir kapıyı doğru sırayla boyamak

8. Son Dokunuşlar

Kapınızın profesyonelce boyanmış görünmesini sağlamak için bazı son ipuçları:

 • Küçük bir fırça kullanarak boyama yaparken damlamaları yakalayın
 • Pürüzsüz bir yüzey için daima grenle boyayın
 • Kurumuş damlalar veya döküntüler nemli bir bezle silinebilir.

Boyama sırasında karmaşadan nasıl kaçınılacağına dair daha fazla ipucu için Karışıklık Olmadan Bir Odayı Boyama kılavuzumuza göz  atın.

İşte orada, bir kapının nasıl boyanacağına dair basit bir kılavuz var.

Umarım, iş için doğru araçları nasıl seçeceğinizi, boyama için bir kapıyı nasıl düzgün bir şekilde hazırlayacağınızı ve kapıyı boyamak için en iyi sırayı anladınız.

Bu adımları takip ederseniz, iç ve dış kapılarınıza minimum çaba ve profesyonel bir bitiş ile yeni bir görünüm kazandırılabilir. 

Bu kılavuzu okumaktan keyif aldıysanız, lütfen sosyal paylaşım düğmelerini kullanarak paylaşın ve aşağıya bir yorum bırakın. Teşekkürler!

 

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/u8849268/public_html/wp-content/themes/renowise/views/prev_next.php on line 10
ÖNCEKİ
EVİNİZİ BİR BEBEĞE HAZIRLAMAK

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/u8849268/public_html/wp-content/themes/renowise/views/prev_next.php on line 36
SONRAKİ
BİLMENİZ GEREKEN 7 TEMEL DANİMARKA TASARIM MAĞAZASI

Ücretsiz teklif için iletişime geçin!

Ücretsiz teklif için iletişime geçin!

İletişim Bilgileri

Çakmak, Bağdat Sk. No:51, 34774 Dudullu Osb/Ümraniye/İstanbul

Hemen Arayın!

Çevir »
× Nasıl yardımcı olabiliriz ?